W odpowiedzi na licznie kierowane do nas pytania, przedstawiamy poniżej szczegółowy schemat instalacji telekomunikacyjnych wewnątrz budynku oraz sposób doprowadzenia do domu kabla światłowodowego. Po podpisaniu umowy abonenckiej, instalatorzy Pro internet doprowadzą do domu światłowód i dokonają podłączenia wybranych usług. Jeżeli są Państwo na etapie budowy lub remontu domu i zamierzają samodzielnie wykonać instalację wewnątrz budynku,  zachęcamy do skorzystania z poniższych informacji.

DPD Domowy  Punkt Dystrybucyjny, znajdujący się w budynku Klienta.

DPD może się znajdować  w piwnicy, garażu lub w pomieszczeniu gospodarczym.

W DPD zainstalowane zostaną przez Pro internet niewielkiej wielkości urządzenia elektroniczne, dzięki którym możliwe będzie korzystanie z usług szerokopasmowego dostępu do Internetu, telewizji kablowej oraz cyfrowej telefonii stacjonarnej.

Z DPD należy poprowadzić do poszczególnych pomieszczeń w budynku następujące rodzaje okablowania:

liniazielonadobrej jakości kabel koncentryczny 75 Ω (np. RG6, F6TSV) – do każdego miejsca gdzie chcemy mieć w domu telewizor – będziemy dzięki temu mogli oglądać na różnych odbiornikach TV, w tym samym czasie, różne programy telewizyjne;

liniaczerwonakabel UTP kat. 5e (tzw. skrętka) do każdego miejsca w domu, gdzie chcemy mieć komputer lub telefon stacjonarny.

Powyższe sieci powinny być zbudowane na zasadzie tzw. „gwiazdy”, czyli do każdego z pomieszczeń prowadzimy z DPD osobny kabel.

Uwaga!
Do DPD należy doprowadzić również zasilanie elektryczne  ~230 V.

SCHEMAT DO POBRANIA

Ważne!
Budując dom lub zagospodarowując ogród, nie zapomnijmy również o doprowadzeniu od drogi do DPD  rury HDPE o średnicy Ø 32 – Ø 40 mm.
Na etapie instalacji, pracownicy Pro internet wykorzystają ułożoną rurę do wciągnięcia światłowodu i unikniemy dzięki temu rozkopywania ogródka na etapie uruchamiania usługi.

Światłowody wewnątrz budynku
Prowadzenie światłowodów wewnątrz budynku nie jest konieczne, ale można to zrobić na etapie budowy. W chwili obecnej nie ma co prawda zbyt wielu odbiorników TV i komputerów ze złączami optycznymi, ale niewątpliwie takie rozwiązania będą pojawiać się na przestrzeni najbliższych kilku lat.

Tak więc można ułożyć dodatkowo dwuwłóknowy kabel światłowodowy, np. MDIC, również w układzie „gwiazdy”. Kabel taki jest dostępny w sprzedaży w naszej firmie. Zaznaczamy jednakże, że na dzień dzisiejszy skrętka i kabel koncentryczny są wystarczające, a światłowód to rozwiązanie na przyszłość.